תמיכה מפתיעה. עיני, לוזון ואוחנה. צילום: פלאש90
תמיכה מפתיעה. עיני, לוזון ואוחנה. צילום: פלאש90

 

התוכנית של יו״ר ההתאחדות לכדורגל עופר עיני למנוע מבעלי הקבוצות להיות חברים בהנהלת מנהלת הליגות ובמקביל להיבחר להנהלת ההתאחדות לכדורגל, מקבלת תמיכה מפתיעה מאוד מקודמו בתפקיד אבי לוזון, וממחזיק זכויות הניהול בבית״ר ירושלים אלי אוחנה.

עיני סימן לעצמו מספר מטרות אותן הוא רוצה ליישם לקראת הבחירות באוגוסט 2018, כאשר השינויים העיקריים שהוא מנסה להעביר בהנהלת ההתאחדות הוא שינוי מבני בהנהלה. עיני הבהיר חד משמעית כי לא יתמודד לקדנציה נוספת אם לא יצליח לבצע שינויים, בעיקר בנוגע לניגוד העניינים בהנהלת ההתאחדות והרכב החברים בה. לא לכל השינויים שעיני רוצה להעביר יהיה רוב, אבל לאחד השינויים המשמעותיים שהיו״ר רוצה להעביר, הוא זוכה לתמיכה מצד לוזון ואוחנה, תמיכה מפתיעה שתאפשר לעיני להעביר את ההצעה ברוב גדול.

המציאות היום היא שבעלי הקבוצות של ליגת העל יושבים בהנהלת מנהלת הליגות ובמקביל נבחרו גם להנהלת ההתאחדות לכדורגל. למרות שיש שיתופי פעולה בין ההתאחדות למנהלת, לא פעם יש ניגוד אינטרסים שגורמים למאבקים ביניהן. עיני מתלונן כי לא ניתן לנהל את ההתאחדות לכדורגל כאשר אותם בעלי קבוצות יושבים ומקבלים החלטות לטובת המנהלת ובמקביל יושבים בהתאחדות דנים ומצביעים על אותם נושאים, והוא רוצה למנוע את ניגודי העניינים כדי שבעלי הקבוצות לא יהיו בהנהלת ההתאחדות והמנהלת גם יחד.

עופר עיני ואורן חסון. צילום: משה בוקר
עופר עיני ואורן חסון. צילום: משה בוקר

 

עד עכשיו בעלי הקבוצות התנגדו להצעה של עיני וטענו שהדבר יפגע באינטרסים שלהם. עכשיו אבי לוזון, שנחשב עדיין לאחד האנשים החזקים בהנהלת ההתאחדות ובמנהלת, תומך במהלך שעיני רוצה להעביר. ההפתעה הנוספת לעיני מגיעה מאלי אוחנה. אוחנה כמו לוזון, יושב במנהלת הליגה ובהנהלת ההתאחדות. ״אין לי בעיה עם המהלך שעופר עיני רוצה להעביר, אני תומך בצעד הזה, אני חושב שצריך לבצע הפרדה בין שני הגופים, בעלי הקבוצות יצטרכו להחליט איפה הם מעדיפים לשבת, במנהלת או בהתאחדות״. אלי אוחנה שנכנס לאחרונה להנהלת ההתאחדות, אמר כי במצב הנוכחי יש ניגוד עניינים מובהק ואי אפשר לנהל את הכדורגל הישראלי כאשר אותם אנשים מקבלים את ההחלטות במנהלת ובהתאחדות. התמיכה המפתיעה מצד לוזון ואוחנה תאפשר לעיני לבצע את אחד השינויים החשובים שהוא תכנן להעביר.

החלום של עיני הוא לשנות גם את הרכב הנהלת ההתאחדות לכדורגל כך במקום הנהלה עם 29 חברים שמרביתם בעלי הקבוצות, תוקם הנהלה מצומצמת של 13-17 חברים שאינם קשורים לקבוצות הכדורגל אלא מינויים כמו בדירקטוריון של החברות הגדולות. למהלך הקיצוני הזה אין לעיני רוב ואין סיכוי שיהיה לו רוב.

״הרצון למנוע ניגוד עניינים בין ההתאחדות למנהלת הוא נורמלי וחייב להתבצע. מינוי דירקטוריון חיצוני לניהול ההתאחדות הוא בלתי הגיוני מכיוון שהוא בעצם מרוקן את הכוח שיש לבעלי הקבוצות בקבלת ההחלטות של ההתאחדות לכדורגל. מהלך כזה חסר כל סיכוי לרוב בהצבעה״, אמר לוזון. עיני אמר: ״הנטייה שלי היא להתמודד לקדנציה נוספת, אבל רק אם אצליח לבצע שינויים כדי שניתן יהיה לנהל את ההתאחדות. ניגודי העניינים הוא אחד הדברים המשמעותיים ביותר שנצטרך לפתור״.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20