אלי אוחנה, גיא לוזון או אלישע לוי. אחד מהשלושה ימונה בחודש הבא למאמן נבחרת ישראל. לוועדת האיתור יזומנו גם רן בן שמעון וניר קלינגר, אולם לשניים אין כל סיכוי להתמנות לתפקיד הנחשק. עיני רוצה להצליח מאוד במינוי הראשון שלו המשמעותי ביותר. הוא מתייעץ, הוא בוחן את המועמדים בעצמו, מתמקד באישיות שלהם והכי חשוב – הוא יחליט לבד.

בבורסת ההימורים סביב עיני זוכה אוחנה לרוב. אם ההחלטה היתה נופלת לפני חודשיים שלושה, בן שמעון היה מקבל את התפקיד. בכדורגל הישראלי המומנטום הוא הקלף המנצח.

האכזבה מגוטמן

הפור אמנם עוד לא נפל, אולם הקריטריונים לבחירת המאמן ברורים היטב לעיני. הוא לא מבין גדול בכדורגל, לא ממש שולט בפרטים המקצועיים כמו שיטות משחק, מערכי משחק ועוד אבל הוא יודע בדיוק מה הנבחרת הלאומית צריכה. עד עתה מונו מאמנים לנבחרת הלאומית כאלה ש"הגיע להם". הגיע להם כי הם עמדו בקריטריונים שהיו כל השנים, זכו באליפות, זכו בגביע, הביאו קבוצה כלשהי לאירופה.

התקשורת סימנה את המועמד הראוי. מבחינתה. כזה שארון התארים שלו בבית עמוס בכמה גביעים וצלחות ובדיוק רגע לפני המינוי המומנטום התאים היטב לבחירתו. קריטריונים? שטויות. האם המאמן המעוטר שזה עתה זכה בתואר או שניים ראוי לנבחרת לאומית? האם מאמן שזכה באליפות הוא המאמן המתאים לתפקיד? עד כה לא ממש הושקעה מחשבה בצרכים של הנבחרת, באישיות המאמן, ביכולת שלו לעשות את השינוי בין קבוצה לנבחרת. הכול עבד על אוטומט, מינויים מהמותן.

שחקני הנבחרת. עיני רוצה יותר מחויבות (התאחדות הכדורגל לישראל)
שחקני הנבחרת. עיני רוצה יותר מחויבות (התאחדות הכדורגל לישראל)

גוטמן היה המאמן המוצלח באותה תקופה, התקשורת הכתירה והריצה אותו למינוי והוא נבחר. קדנציה שנייה אחרי הכישלון הגדול? כוחו של הרגל. השכר של מאמן ישראלי כושל היתה קדנציה נוספת. אז גם גוטמן קיבל. ודרור קשטן? המאמן הכי מעוטר זה שעשה את המסע הענק עם הפועל תל אביב באירופה. ראוי? בטח. המאמן הכי מצליח בכדורגל הישראלי. אבל גם הוא נכשל, אז הוא זכה לחידוש החוזה.

מה שסייע יותר מכל לעיני להבין מה צריכה הנבחרת היה המסע עם הנבחרת למשחקי החוץ בקמפיין האחרון. למרות שמאמני הנבחרת האחרונים גרפו תארים בליגה, בנבחרת הם כשלו בזה אחר זה. בטקס הפרידה המרגש מאלי גוטמן לפני כחודש עיני הרעיף על המאמן היוצא שבחים רבים, אך מתחת לפני השטח עיני בטוח שגוטמן כשל בהתנהלות שלו.

במסעות של עיני עם הנבחרת, הוא ראה את ההתנהגות של המאמן והשחקנים בכל מקום – במטוס, בבית המלון, בחדר האוכל ובחדר ההלבשה, ובבתי המלון אחרי משחקים. המסקנה שלו היא שחלק גדול מהכישלון של נבחרת ישראל הוא האישיות של המאמן, במקרה האחרון גוטמן.

במסעות לבוסניה, לוויילס ולבלגיה עיני נחרד, לא מהיכולת והתוצאות אלא מההתנהלות של השחקנים. הוא הופתע לראות מקרוב שהשחקנים עושים מה שהם רוצים. הרכות של גוטמן מול השחקנים, חדר ההלבשה שהמאמן איבד, ההתנהלות החובבנית, כולם הדירו שינה מעיניו.

במשחקו הראשון עם הנבחרת בבוסניה אמר לי עיני באצטדיון בזניצה שעה לפני המשחק: ״אנחנו מנצחים היום״. עניתי לו בעדינות בחדר האירוח: ״ בטח ראית את האווירה הטובה וזה נתן לך סיבה לאופטימיות״. עיני ענה לי :״כן. כולם חדורי מוטיבציה ורוצים לנצח. יש אווירה טובה. תקשיב לי. אנחנו מנצחים״. אמרתי לו:״עופר זה טוב להיות אופטימי אבל מפרקים אותנו היום. האווירה שאתה רואה עכשיו חלק מהמשחק שכולם עובדים על כולם. תמיד לפני משחק יש אוירה טובה ובסוף זה נגמר באכזבה גדולה״.

בסיום המשחק עיני הסתכל עליי ולא אמר דבר.

אחר כך עיני עוד הספיק להיות בוויילס ובבלגיה וראה מקרוב את העובדה שהשחקנים עושים מה שהם רוצים. בדרך כלל מאמן נבחרת ומנהל נבחרת רושמים סיכום לכל מסע. בסיום הקמפיין מגיש המאמן דו״ח ליו״ר ההתאחדות, אך עיני לא היה זקוק לדו"ח. הוא כבר הבין הכול.

המסקנות של עיני

לכן, המסקנות של עיני בבחירת המאמן הבא לא תהיה על פי כישוריו. המאמן הבא ייבחר אחרי שיחה בארבע עיניים עם עיני. הוא יבחן אותו, ילמד את אישיותו ופחות יתרכז בצד המקצועי. עיני אומר שקשטן גדול הטקטיקנים כשל פעמיים, גוטמן הגרמני הטקטיקן המצליח בליגה כשל בגדול ואיבד את חדר ההלבשה בנבחרת. לכן עיני רוצה מאמן המסוגל מצד אחד לחבר את השחקנים סביבו, לגרום להם להעריך אותו וללכת אחריו ובמקביל המאמן לא יספור אף שחקן ולא יתחשב בתקשורת בקבלת ההחלטות.

ברק בכר. המועמד המועדף אך הבלתי אפשרי
ברק בכר. המועמד המועדף אך הבלתי אפשרי

אם אלונה ברקת היתה מוותרת על ברק בכר סביר להניח שבכר היה מתמנה לתפקיד. מכיוון שברקת הכניסה לבכר סעיף חדש בחוזה שאינו מאפשר לו לנהל שיחות עם ההתאחדות לכדורגל בכר לא על הפרק.

עיני מתחבר לאנשים חזקים, אמינים, הגונים, עצמאים, המתרחקים מהתקשורת, כאלה שעושים בדיוק מה שהם רוצים וחושבים. עיני רוצה מאמן שלא יעשה חשבון לפרשנים, לא יתחשב בעוצמה שיש לערן זהבי בתקשורת ולא ידבר בשני קולות. מאמן שלא ידליף לתקשורת, מאמן שלא יבקר את השחקנים שלו בשיחות סגורות עם עיתונאים ושחקנים אחרים.

התפיסה של עיני היא שכולם מבינים כדורגל. לכולם, מי יותר ומילות יש את היכולות המקצועיות לאמן נבחרת אבל לא לכולם יש האישיות המתאימה להיות מאמן נבחרת ישראל.

האנשים הקרובים לעיני לוחשים לו שאלישע לוי אדם מדהים אבל רך מידיי, על רן בן שמעון אומרים לו שהוא מאמן מצוין עם אישיות שגורמת לו לאבד את חדר ההלבשה, על לוזון אומרים לו שהוא מקצוען, ראוי אבל לא היה בישראל בשנים האחרונות ולא מתלהב מהתפקיד בעיתוי הנוכחי. על אוחנה אומרים לו שאין לו עבר גדול כמאמן בליגה אבל הוא כוכב מעולם אחר. אחד שלא סופר את התקשורת ואת הכוכבים הגדולים וחדר ההלבשה יהיה מאוחד מאחוריו.

עיני, כמו עיני, מקשיב לכולם אבל מחליט לבד. הוא ישמע את של היועץ הלא רשמי שלו חיים רביבו אבל ההחלטה על זהות המאמן הבא תהיה של עיני. עיני אומנם לא מומחה גדול בכדורגל אבל האבחנות שלו לגבי הכישלון של קמפיין גוטמן האחרון היה מדויק. אם כל הגדולים וכל אלה שהיה סביבם קונצנזוס כשלו בזה אחר זה אז אולי מאמן בלי קונצנזוס מצד התקשורת אבל עם אישיות ראויה ראוי למינוי.

 

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20