כבר החל מיום שישי שעבר מתנהלים בדרום תל אביב קרבות רחוב אלימים בין תומכי המשטר האריתראי למתנגדיו, המטילים אימה על התושבים. זאת על רקע מסיבת יום העצמאות של אריתראה שנערכה בעיר בחסות השגריר ובה השתתפו המסתננים התומכים. בראיון לערוץ 7, תוהה שפי פז, תושבת דרום ת"א ומראשי מטה המאבק של התושבים, "מה עושים בישראל תומכי משטר שמכנים את עצמם מבקשי מקלט?".

מסתננים חוגגים את יום העצמאות של אריתריאה בתל אביב במוצאי השבת האחרונה

 

בינתיים, עד שהתשובה לשאלה תתקבל, היא מספרת כי "אנשים מפחדים לצאת מהבית. נווה שאנן, נראית כמו הקסבה בשכם. זריקות אבנים, דקירות, בקבוקים, אלות". לדבריה, "זו ממש אווירת מלחמה". פז, שנעצרה ע"י המשטרה בהפגנה שערך מטה המאבק במוצאי השבת האחרונה, מוסיפה כי "יש כאן הפקרות שקשה להאמין שהיא קיימת. המשטרה כאן איבדה את כוח ההרתעה. הם עוצרים רק פעילים שלנו שמפגינים, ולא את אלה שזורקים בלוקים".

כזכור, בלילה שבין יום ראשון לשני נעצרו 13 חשודים בקטטת רחוב שפרצה ברחוב נווה שאנן בתל אביב. לפי דיווחי המשטרה, במהלך הקטטה יודו אבנים ונפצעו מספר משתתפים. כוחות משטרה רבים הוזעקו למקום כדי למנוע את החרפת האירוע ובמהלך ההשתלטות על המתפרעים אף נפצע שוטר. העימות, בו השתתפו תחילה עשרות משתתפים, החל להתפתח לאירוע אלים, הכולל יידוי אבנים, ונבלם תוך זמן קצר עם הגעת כוחות משטרה רבים למקום. השוטרים ביצעו מעצרים שמנעו את החרפת האלימות בין הצדדים והחזרת השליטה והסדר למקום.

 

האם אכן תושבי דרום תל אביב המקומיים זוכים ליחס מפלה מהמשטרה, בעוד העבריינים האמיתיים זוכים ליחס מקל? הערב יהיה אפשר לבחון זאת בהפגנה שמתכנן מטה המאבק ליד התחנה המרכזית. "מתנגדי הגירוש לא מסתפקים בנזק שעשו עד כה, הם רוצים עוד. אז היום בשעה 19:00 הם מפגינים בגינת לווינסקי בעד מתווה האו"ם ובעד חיים בהרמוניה עם הפורעים האריתראים", נכתב בפרסום לקראת ההפגנה. "אבל יש בנווה שאנן גם תושבים שקוראים לעצור את האלימות הגואה מאז שבוטל הגירוש והם מזמינים אתנו לבוא להצטרף אליהם באותו מקום ובאותה שעה".

פעילות המשטרה בדרום תל אביב הלילה (ב')

 

מטה המאבק אף קורא ל"כל מי שמתנגד למתווה האו"ם, כל מי שנמאס לו מהבחישה של הקרן החדשה בחיים שלנו, כל מי שחושב שהאלימות והחוצפה של המסתננים עוברות כל גבול" –  להגיע ו"להתייצב הערב לצד המחנה השפוי בדרום תל אביב. בואו להיות איתנו".

פעיל בכיר בקהילה האריתראית מודה: חוץ מ-2000-3000 מתנגדי משטר – כל האריתראים בישראל מהגרי עבודה

בסרטון נוסף שפורסם על ידי מטה המאבק, מתועד אחד ממובילי הקהילה האריתראית בישראל,  בשם אתקליטי, כשהוא מודה: "בישראל יש בין 2000 ל-3000 מתנגדי המשטר האריתראי", אשר נטען לגביהם כי הם נרדפים במדינתם בשל כך. "השאר", לדבריו – "מהגרי עבודה".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20