"אני חושב שזה חוק חשוב אבל היה כדאי שיבוא בסוף תהליך כינון החוקה ולא באמצעו", כך אמר אמש (ב') נשיא בית המשפט העליון בדימוס, הפרופסור אהרון ברק, על 'חוק יסוד: ישראל מדינת הלאום של העם היהודי' ('חוק הלאום').

בכנס של המרכז הבינתחומי בהרצליה בו הוא גם משמש כמרצה, התייחס לראשונה ברק לנושא: "מדינת ישראל צריכה להמשיך את מפעל החוקה ולסיים אותו. רובו נעשה וחסרים בו חלקים לא רבים, כמו חוק יסוד: החקיקה, וחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, כלומר מגילת זכויות האדם. אין לי התנגדות לחוק כולו, אבל אני חושב שהאופן שבו חוקק וכונן היה גרוע מאוד. את אותם הדברים אפשר היה לומר מתוך הבנה, הסכמה והדדיות. מפני שעל רוב רובם של הדברים אין מחלוקת אמיתית בחברה הישראלית, לא בימין במרכז ובשמאל, ועל כך אני מצר".

"נקודת המוצא שלי היא שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של עם היהודי", אמר כשנשאל על אי הופעת סעיף השוויון בחוק זה. "הסעיף הראשון בחוק הלאום מקובל עליי וגם בכמה פסקי דין כתבתי שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, תוך ציטוט של מגילת העצמאות. אבל עדיין קיימים היבטים של השוויון, שלא מטופלים מספיק בחוק".

"בית המשפט מעולם לא נתן עדיפות לערכים דמוקרטיים על פני הערכים היהודיים"

"השוויון בכבוד האדם נתון בסכנה. הוא לא דבר מובן מאליו. חלק מהאנשים, שאומרים 'אין צורך בערך השוויון בחוק הלאום', יתנגדו להחלתו בכל אופן", הסביר ברק. "אני בא ואומר 'אני מקבל שאין מקום להכניס התייחסות לשוויון בתוך חוק הלאום, משום שהשוויון נוגע לזכות האישית' ומקומן של הזכויות האישיות הוא בחוקים אחרים. הבה נבטיח שזה יהיה חלק מהזכויות האישיות. אני חושב שלא רבים צריכים להתנגד לזה. אני מוכן להקדיש את עצמי לנושא הזה ולשבת יחד עם כל אלה שבעד ונגד החוק ונוכל למצוא ניסוח שישמור גם על כך שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי וגם על זכות השוויון של כל אדם כאדם, הבה נמצא ניסוחים שיביאו אותנו לדרך הזאת".

"בית המשפט העליון היה נאמן מאוד לערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית וכתבתי על כך לא מעט", טען ברק. "בית המשפט לא נתן עדיפות לערכים דמוקרטיים על פני הערכים היהודיים. זו מעולם לא היתה עמדתו".

ביהמ"ש העליון. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

"היו שתי הנחות לא נכונות שהצדיקו את חוק הלאום: האחת, שפסיקת בית המשפט מעדיפה ערכים דמוקרטיים על ערכים יהודים וזה לא נכון. השניה, שצריך את החוק הזה אחרת בית המשפט יחליט שחוק השבות אינו חוקתי. ואלה דברי הבל. אין חוק חשוב מחוק השבות, שהוא חוק היסוד הראשון שלנו והחוק הכי ציוני שלנו". לטענתו, "הכרזת העצמאות היא יותר חשובה משום שהיא הבסיס לכל חוקי היסוד, לתפיסתי. גם חוק הלאום לא יכול לפגוע בהכרזת העצמאות".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20