קרא בראיון ל"לפני כולם", א'- ה' ב-21:00

אחרי הודעת שר התקשורת איוב קרא בתחילת השבוע על הפסקת שידורי רשת "אל ג'זירה" בישראל, אגודת העיתונאים יוצאת נגד המהלך בטענה לפגיעה בחופש העיתונות, כך פורסם ב"וואלה". סגירת רשת החדשות הקטארית המסיתה נגד ישראל מדאיגה את האגודה, שקראה "לא לספק חומר לתוכני תעמולה נוספים, לאלה בתקשורת העולמית וגם בחלק מאיגודי העיתונאים בעולם, המנסים להציג בשיטתיות גוברת את ישראל, כמדינה הפוגעת בעיתונאים ובחופש הסיקור, ולהציבה בשורה אחת עם מדינות במרחב הסוגרות תחנות שידור שתוכניהן אינן לרוח השלטון".

משרדי רשת אל ג'זירה בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
משרדי רשת אל ג'זירה בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אנו סבורים כי הדמוקרטיה הישראלית חייבת להמשיך ולהמחיש לדעת הקהל בעולם כולו כי ישראל אכן שונה, אך לטובה, בהשוואה למשטרים באזור בו אנו חיים, והשמירה על הזכות לסיקור עיתונאי היא חלק מן המציאות הישראלית גם בימים של מתח ביטחוני גובר. אנו מאמינים כי ניתן למצוא את האיזון הראוי בין חופש סיקור לבין בלימת הסתה, גם ללא שלילה גורפת של תעודות עיתונאי מכל כתבי רשת אל ג'זירה בישראל ונקיטת צעדים נוספים נגד התחנה".

נתניהו הורה לסגור את משרדי התחנה בישראל

כזכור, בתחילת השבוע סיפר שר התקשורת איוב קרא בתדרוך העיתונאים על תכנית בת ארבעה צעדים להפסקת שידורי רשת אל ג'זירה בישראל תוך מספר שבועות. תחילה ישלול המשרד את תעודות העיתונאי הממשלתיות של כתבי הרשת בישראל, שידורי התחנה יוחשכו בכבלים ובלוויין, משרדיה יסגרו ובהמשך אף צפוי להיחקק חוק שיאפשר לממשלה לסגור רשת חדשות שתסית לפגיעה באזרחי ישראל.

במשרד התקשורת טענו כי הצעדים אושרו ע"י הגורמים המוסמכים וכי יישומם יחל בימים הקרובים. יחד עם זאת בלשכת העיתונות הממשלתית הבהירו כי ההחלטה על שלילת תעודות העיתונאי ממניעי ביטחון יתקבלו רק לאחר קבלת חוות דעת השב"כ.

שר התקשורת איוב קרא מודיע על סגירת "אל ג'זירה" בתחילת השבוע. צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
שר התקשורת איוב קרא מודיע על סגירת "אל ג'זירה" בתחילת השבוע. צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

שר התקשורת הבטיח כי "יעשה כל דבר כדי לשמור על עיתונות אובייקטיבית ועל חופש הביטוי" אותם כינה "ערך עליון", אך סיפר כי  "המאורעות בהר הבית הביאו אותי לחשוב כיצד מבטיחים את ביטחון אזרחי ישראל". השר קרא, דרוזי דובר ערבית, הבחין בזכות שליטתו בשפה הערבית בזמן המהומות כי "אל-ג'זירה היא תומכת טרור לכל דבר".

"אל-ג'זירה היה הכלי המרכזי שגרם לנו לאבדות של מיטב בנינו. הטרור וההקצנה הפכו להיות דבר שמחייב פעולה. אני דובר ערבית, וזיהינו את הקשר. אי אפשר לעבוד עליי עם 'אל-ג'זירה' באנגלית. אני יודע לזהות כמה הדיווח הופך להיות הסתה במקום חופש ביטוי", הוסיף.

לדברי קרא, אי סגירת הרשת בישראל עד כה, למרות שמדינות המפרץ עצמן פעלו נגד התחנה הביאה ל"מצב הזוי שבו הפכנו להיות שותפים של איראן". קרא הסביר כי "בתקופה האחרונה רוב המדינות באזורנו, כולל סעודיה ומדינות המפרץ, מצרים וירדן, קבעו שאל-ג'זירה תומכת טרור והקצנה דתית. אלה מדינות שיש לנו כוונה לעשות איתן ועידה אזורית, והן קבעו שאל-ג'זירה היא כלי של דאעש, איראן, חיזבאללה וחמאס. אנחנו היחידים שלא קבענו זאת. זה הזוי".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם