מוחמד עליאן, אבי המחבל מארמון הנציב, במועצת זכויות האדם של או"ם
במרכז: מוחמד עליאן, אבי המחבל מארמון הנציב, במועצת זכויות האדם של או"ם

אבי המחבל שביצע את הפיגוע באוטובוס בארמון הנציב לפני שנתיים, זכה בפרס בנושא זכויות אדם עבור ייצוג משפטי שהעניק לאשת אחד המחבלים שביצע את הטבח בבית הכנסת בהר נוף בשנת 2014, כך עפ"י חשיפה של יורי ילון ב"ישראל היום".

טקס הענקת הפרס התקיים באוניברסיטת אל קודס שבמזרח ירושלים, ובשיתוף המכון לזכויות אדם ושלום בקאן, צרפת. בין המשתתפים בתחרות: דיפלומטים מרחבי העולם, חברי פרלמנט צרפתים ופעילי זכויות אדם.

עפ"י הידיעה, עו"ד מוחמד עליאן, אבי המחבל בהא עליאן שביצע את פיגוע הירי בקו 78 בארמון הנציב באוקטובר 2015 בו נרצחו 3 ישראלים, העניק ייצוג משפטי לנדיה אבו ג'מאל, אשת המחבל ע'סאן אבו ג'מאל, אחד ממבצעי הטבח בבית הכנסת "קהילת בני תורה" בשכונת הר נוף בירושלים בו נרצחו חמישה מתפללים ושוטר. בעקבות כך זכה עליאן בפרס "הסנגוריה הבינלאומית הטובה ביותר בזכויות אדם" במסגרת תחרות בינ"ל הקשורה לניהול תיקים משפטיים במקרים של הפרת זכויות אדם.

"מדובר בהיסטוריית עוול חריגה. ע'סאן נורה למוות על ידי משטרת ישראל באמתלה של ביצוע הרג ישראלים בירושלים", טען עליאן בנאום הזכייה אותו הפך לנאום הסתה. "המשטרה לא הסתפקה בהריגתו של ע'סאן ללא משפט, ושעות לאחר האירוע הקיפו את הבית כוחות גדולים שחיפשו את אשתו וילדיו. המשפחה היתה נסערת ולא ידעה שמרגע זה יהפכו חייה לגיהינום". עוד הוסיף כי "העינויים נמשכו בהריסת הבית היפה שבנה ע'סאן, בית שהפך לחורבות כואבות. האב נהרג על ידי כיתת יורים, האם עברה גירוש ועקירת המשפחה שהתפזרה. בני המשפחה קיבלו עונש על לא עוול בכפם".

פיגוע הירי בקו 78 בארמון הנציב, אוקטובר 2015. צילום: פלאש 90
פיגוע הירי בקו 78 בארמון הנציב, אוקטובר 2015. צילום: פלאש 90
הטבח בבית הכנסת "קהילת בני תורה" בהר נוף, בנובמבר 2014. צילום: פלאש 90
הטבח בבית הכנסת "קהילת בני תורה" בהר נוף, בנובמבר 2014. צילום: פלאש 90

בעבר עליאן נעצר בחשד להשתייכות לארגון טרור

נציין כי בשנה שעברה נעצר עליאן בחשד להשתייכות לארגון טרור ונבדק הקשר שלו לחמאס. זאת בשל הנצחת "מורשת בנו" והבעת תמיכה בפיגוע שביצע במהלך הרצאות שנתן במוסדות חינוך פלסטינים ובהם בתי ספר ואוניבריסטת אל קודס.

במרץ האחרון האב, שעמד בראש עתירה להחזרת גופות מחבלים מידי ישראל, נאם במועצת זכויות האדם של האו"ם כנציג משפחות המחבלים הפלסטינים וטען: "ישראל מאמללת את חיי המשפחות. היא מחזיקה בגופת הקורבן ומקפיאה אותה במשך חודשים ארוכים". עליאן המשיך: "אחר כך אנחנו מוחזקים בתאי מעצר אפלים ללא כל סיבה או אישום ואז גם הורסים לנו את הבית ומגרשים את בני המשפחות שלנו אשר לא עשו דבר".

"זה המצב האבסורדי שאנחנו מנסים למנוע אותו: הבן שלו רצח והאבא מקבל כספים ופרסים. הוא נהיה אישיות ציבורית ועושה מאבקים נגד ישראל, במקום לפחד על המעמד שלו בארץ. זה לא הגיוני. זה מצב בלתי נסבל", אמרה בתגובה לידיעה מירב חג'אג', אמה של סגן שיר חג'אג' הי"ד, שנרצחה בפיגוע הדריסה בארמון הנציב בחודש ינואר האחרון.

מאור צמח, יו"ר ארגון "לך ירושלים", הוסיף כי "הקונסול הכללי של צרפת בירושלים וארבעה חברי פרלמנט צרפתים העניקו את הפרס לאביו של רוצח נתעב, שמגן על זכויות של מחבלים, שרוצחים מתפללים בשעת תפילתם. זהו שיא של שפל מוסרי שאינו נתפס". לדברי צמח יש לפעול ביד קשה "מול המדינות התומכות במוסר מעוות זה, ומול אוניברסיטת הטרור באבו דיס".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20