יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי הודיע היום (ג') על פירוק השותפות עם ציפי לבני. לבני, שישבה לידו בישיבת הסיעה, לא ידעה דבר. בישיבת מפלגת 'העבודה' שהתקיימה לאחר ההודעה, אמר גבאי: "רק אכלתי חרא ממנה. כשנתתי לה את האופוזיציה היא לא אמרה עלי מילה טובה".

בהודעה שהוציא לתקשורת מסר: "קיוויתי והאמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה שלנו, לחיבור של ממש, לפירגון הדדי. אבל הציבור חכם הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק. אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, בלאחד מחנה גדול ומחויב לשינוי, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קורה בשותפות הזאת ולכן אני שוב בוחר בציבור. ציפי, אני מאחל לך הצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי. אנחנו נמשיך להילחם ולהיות מחויבים לשינוי שעם ישראל רוצה".

לאחרונה נמתחה ביקורת רבה על גבאי בתוך מפלגת העבודה בטענה כי הירידה בסקרים החוזים למפלגה רק 10 מנדטים דורשים כי מישהו אחר ינהיג אותה. מנגד, ח"כ לבני הטילה אף היא ספק במנהיגותו של גבאי וקראה להרכבת "גוש גדול" שאותו ינהיג מישהו אחר.

גבאי מסלק את לבני מהשותפות בשידור חי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
גבאי מסלק את לבני מהשותפות בשידור חי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

יו"ר הועדה לביקורת המדינה, שלי יחימוביץ' מסרה: "מדובר בצעד דרמטי, אמיץ ומנהיגותי של אבי גבאי. אי אפשר להתכחש לעובדות: אף שלבני אדם ראוי, ההסכם בינה ובין גבאי לא עבד, ואף להיפך: הוא הפחית את האמון של הציבור במפלגה, והיה ברור כי לבני אינה משלימה עם הנהגתו של גבאי. למפלגת העבודה מסורת ואידיאולוגיה ברורים, ואני בטוחה שנצלח את המשבר ונצליח בבחירות הקרובות".

‫ציפי לבני הגיבה בחשבון הטוויטר שלה: "תודה למתקשרים, למסמסים ולתומכים. טוב שהותרו הספקות ואפשר להתמקד באתגר הלאומי החשוב שעומד לפנינו, כל המאמינים באמת בדרך – מהפך בבחירות הקרובות".

מנגד, ראש הממשלה נתניהו מסר בתגובה לפיצול בשמאל: "אני לא מתערב באיך השמאל מחלק את הקולות שלו. מה שחשוב לי הוא שהימין יקים גם את הממשלה הבאה וימשיך להוביל את מדינת ישראל. לצורך זה חייבים להצביע רק לליכוד".

מזכ"ל 'העבודה': "פנינו לבחירות בגב זקוף ובראש מורם"

מזכ"ל מפלגת העבודה, ערן חרמוני, אמר בתגובה על פירוק השותפות כי "כמפלגה הוותיקה ביותר במערכת הפוליטית, פנינו לבחירות בגב זקוף ובראש מורם. למזלנו, התברכנו בנבחרת איכותית של חברי כנסת וביו"ר שאינו חושש לקבל הכרעות מנהיגותיות וערכיות על אף המחיר האישי שהן עשויות לגבות".

לדבריו, הוא "משוכנע כי בעבודת צוות נחושה ומשותפת, המלווה בתפיסת עולם מדינית-בטחונית וסוציאל- דמוקרטית איתנה, ההחלטה הדרמטית הזו תאפשר לנו לצאת מחוזקים לבחירות".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20