בנאומו בפסגת הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי באיסטנבול (OIC) לפני שבועיים, שתורגם ע"י 'חיכמה', הכריז יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) כי ישו הנוצרי היה בכלל פלשתיני, וכי הפלסטינים הם הכנענים שהיו קיימים בארץ ישראל עוד לפני אברהם אבינו, מה שמוכיח בתורה את זכויותיהם.

"הארץ הזו היא ארץ לידתו של ישוע המשיח עליו השלום. ישוע הנוצרי גם הוא פלסטיני", אמר יו"ר הרש"פ בנאומו, בחלק שמשום מה הושמט משאר ציטוטיו מהפסגה. בניסיון להמציא הוכחה לזיקה הפלסטינית לירושלים, קבע אבו מאזן כי "מאז שהקימו אותה היבוסים, הכנענים, לפני 5000 שנה – לא הייתה ולא תהיה אלא בירתה של מדינתו העצמאית ותחת ריבונות מדינת פלסטין". לדבריו, "אין מומחים מהיהודים בזיוף ההיסטוריה וסילוף הדת, אבל אפילו התורה עצמה מוכיחה, שאנחנו הכנענים קיימים עוד לפני אברהם וקיומנו לא פסק ולא נקטע מאז עד ימינו אנו".

בהצהרה שנוסחה בוועידה של מנהיגים ושרים מ-57 מדינות מוסלמיות, שהתכנסו באיסטנבול בחסות הארגון לשיתוף פעולה איסלאמי (OIC), בעקבות הצהרת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הם הכריזו על מזרח ירושלים כ"בירת מדינת פלסטין", ואף קראו למדינות העולם להכיר בה כ"בירתה הכבושה של פלסטין". הארגון אף הצהיר כי ההחלטה האמריקנית להכיר בירושלים כבירת ישראל היא "סימן לנסיגת ארה"ב מתפקידה כמתווכת בתהליך השלום במזרח התיכון".

בחלק אחר של נאומו, תקף יו"ר הרשות הפלסטינית תקף את החלטת הנשיא: "טראמפ נתן לתנועה הציונית את ירושלים במתנה כאילו זו איזו עיר בארה"ב. העולם כולו יצא נגד החלטתו, היא לא תעבור כפי שעברה הצהרת בלפור". אבו מאזן הוסיף כי "כל העולם" עומד לצד הפלסטינים בסוגיה זו: "ירושלים תמיד תהיה בירת פלסטין".

בדבריו הציג אבו מאזן מספר דרישות לפיהן על מועצת הביטחון לבטל את הכרזת טראמפ, ועל מועצת זכויות האדם של האו"ם לדון בפעילותה של ישראל. אבו מאזן גם קרא להטלת סנקציות על ישראל עד לאחר "סיום הכיבוש" והציע שמדינות העולם יבחנו מחדש את הכרתן בישראל ושמדינות ערב יגדירו את יחסיהן עם מדינות העולם על פי היחס של אותן מדינות למעמד ירושלים. בנוסף, הודיע אבו מאזן כי ארה"ב לא תיקח עוד חלק פעיל בניסיון לפתור את הסכסוך.

באותה ועידה הזהיר גם עבדאללה מלך ירדן כי "יהוד ירושלים" עלול להוביל "לאלימות ולקיצוניות באזור". לדבריו, "לא יושג שלום ללא פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני". בנוסף טען כי "כל מעשי האלימות הם תוצאה של הכישלון במציאת פתרון לסוגיה הפלסטינית. עבדאללה דחה את האפשרות לשנות את הסטטוס-קוו במקומות הקדושים בירושלים.

גם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן המשיך להשתלח. הוא שב ותקף את ישראל במילים בוטות וכינה אותה "מדינת טרור כובשת". "ארצות הברית העניקה פרס לישראל על פעולות הטרור שלה", אמר ארדואן. "ירושלים היא הקו האדום שלנו על כל העולם להכיר בה כבירת פלסטין". נשיא טורקיה קרא לארצות הברית "לחזור בה מהחלטתה הלא חוקית והפרובוקטיבית. לארצות הברית אולי יש נשק גרעיני, אבל זה לא אומר שהם חזקים. אתה חזק, כשאתה צודק".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20