על פי תכנית מתאר חדשה שמקדם מנהל התכנון, תקודם הקמתם של 8 מתקני כליאה חדשים, במטרה לאכלס כ-8,000 אסירים עד שנת 2040. ההחלטה לקדם את התכנית התקבלה היום (שלישי) על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

התכנית החדשה (תמ"א 24/4), כוללת סימון של מספר אפשרויות למתחמים המיועדים למתקני הכליאה החדשים, מהן שתי אפשרויות להקמת מתחם בדרום ושתיים בצפון, מהן יבחרו המקומות הסופיים. לפי מנהל התכנון, אתרים אלה נקבעו לאחר שנבחנו כ-80 חלופות, כאשר בין הקריטריונים לבחירה היו קרבה לבתי משפט, לריכוזי אוכלוסיה ושיקולי נגישות שונים.

האם התכנית תמנע את השחרורים הבאים? שחרור האסירים אחרי פסיקת בג"צ. צילום: דוברות שב"ס

 

"האתרים נבחרו בהתאם למדיניות העכשווית המעדיפה הקמת מתקני כליאה סמוך לריכוזי אוכלוסייה, בשל התרומה של קרבה זו לשיקום האסירים", מסרו במנהל. "האתרים מתוכננים להחליף בתי כלא אשר תכניותיהם לא מומשו, ואינן תואמות את הסטנדרטים המודרניים, כמו גם מתקנים קטנים ומיושנים שבהם תנאי המחיה של האסירים נמוכים", אמרו.

שתי החלופות האחרונות באזור הצפון הן אתר 'שגיא' בעמק יזרעאל, ואתר 'כרמל' סמוך לחיפה. מבין השניים, ההצעה לגבי אתר 'כרמל' מבוססת על מתקן קיים וצפויה לכלול במתחם גם את כלא 6 הצבאי, הצפוי להתפנות ממילא. על פי התכנית, כשיוקם האתר שבאחד המיקומים, מתוכננים להיסגר בתי המעצר 'דמון' ו'קישון'.

גם בדרום הציע המנהל שני אתרים חלופיים: אתר 'פלוגות' הנמצא סמוך לאזור התעשייה של קרית גת ואתר 'חרוב', הנמצא דרומית לקריית מלאכי. כמו בצפון גם בדרום צפויים להסגר שני מתקני מעצר לאחר הפעלת המתחם החדש, כאשר יסגרו בתי המעצר 'אבו כביר' ו'שקמה'.

ההחלטה התקבלה על רקע ההחלטה לשחרר כ-1,000 אסירים, בעקבות פסיקת בג"צ:  "אנחנו צריכים לקדם מתקני כליאה חדשים, כי אחרת נמצא את עצמנו שוב ושוב במצב של שחרור אסירים עקב צפיפות. המצב הקיים לא מאפשר תנאים ראויים לאסירים, ובוודאי שלא נותן מענה לצרכים העתידיים, לאור הצפי כי אוכלוסיית המדינה תוכפל עד 2040", אמר יו"ר המועצה הארצית וראש מטה הדיור, זאב בילסקי.

"תכנון ארוך טווח של בתי סוהר הוא צורך לאומי", אמרה ראש מינהל התכנון, דלית זילבר והוסיפה: "תכנית המתאר למתקני כליאה שהנה תכנית בראייה לאומית, תאפשר לקדם מתקני כליאה לצרכים העתידיים של המדינה. זאת, במקביל למימושן של תכניות לטווח הקצר, ובפרט הקמתו של כלא מגידו".

קיבל תשלום מבלי לבנות כלא. איש העסקים לב לבייב. צילום: משה שי, פלאש 90

 

כזכור, בשנת 2006 נעשה ניסיון לפתור את בעיות הצפיפות בבתי הסוהר על ידי הקמת בתי סוהר בבעלות מפעילים פרטיים, כולל חוזה שנחתם עם החברה בבעלות איש העסקים לב לבייב. התכנית נפסלה על ידי בג"צ בטענה כי בתי סוהר פרטיים מהווים פגיעה בלתי חוקתית בזכויות האסירים, מה שהוביל בין היתר לבעיה הקיימת כיום.

כמו כן, נאלצה המדינה לשלם ללבייב 279 מליון ש"ח, סכום שנקבע לו בבית משפט כפיצוי על אבדן ההכנסות הנובע מביטול החוזה.

אלון מליק

אלון מליק